Úvod > O školce > Desatero čtenáře

Desatero čtenáře

Desatero správné výchovy malého čtenáře pro rodiče

1. Čtěte dětem nahlas a seznamujte je s knihami už od batolecího věku (leporelo, hračka).
  2. Zaveďte čtení jako rituál před spaním.
  3. U příběhu si povídejte, střídejte se ve čtení.
  4. Trénujte čtení každý den. V 1. a 2. třídě by dítě mělo číst 10 až 15 minut denně nahlas, od 3. třídy aspoň občas nahlas. Se starším dítětem si čtěte potichu vedle sebe.
  5. Jděte příkladem. Ukažte dítěti, že čtení je součástí vašeho běžného života.
  6. Nechejte výběr knihy nebo časopisu na dítěti, ale pomozte mu. Obsah by měl být přiměřený úrovni vývoje psychiky dítěte.
  7. Objednejte dítěti předplatné časopisu, přihlaste je do knihovny, choďte do knihkupectví.
  8. Dítě ke čtení motivujte. Projevujte zájem o to, co si dítě prohlíží, co čte, chvalte jeho zájem o knížky, časopisy i komiksy.
  9. Nikdy nepoužívejte čtení jako trest.
  10. Elektronická média (počítač, televize, mobil, čtečky, tablet) nezakazujte, ale vymezte čas jejich používání.